Reading time: 2 minutes
Az elmúlt 70 év során az Európai Unió egyszerű gazdasági együttműködési projektből egy erős nemzetek feletti entitássá fejlődött, saját valutával, bírósággal és a tagállamokkal szembeni pénzügyi szankciók kiszabására való képességgel. Ami a szabad kereskedelem és a békés egymás mellett élés víziójaként indult, mára az európai kormányzás szinte minden aspektusát befolyásoló intézménnyé vált, amely a nemzeti szuverenitás rovására központosítja a hatalmat.
Az EU ma egzisztenciális válsággal néz szembe. Egyesek az integráció elmélyítése, a föderalizáció irányába mutató tendencia felgyorsítása mellett érvelnek. A fokozott centralizáció évtizedei azonban nem oldották meg Európa kihívásait, hanem inkább súlyosbították azokat. A megoldás az EU alapelveihez való visszatérés lenne:
- Nemzeti szuverenitás az EU elsőbbségével szemben.
- Nemzeti alkotmányok a bírói aktivizmussal szemben.
- A képviseleti demokrácia a technokrata kormányzás helyett.
- Szubszidiaritás és a nemzeti hatáskörök tiszteletben tartása a központosítással szemben.
- Nemzeti érdekek az önjelölt uniós értékekkel szemben.
- Szólásszabadság az ideológiai ellenőrzés helyett.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) és az Ordo Iuris közösen készített egy jelentést, amely két lehetséges forgatókönyvet vázol fel az EU szerződési reformjának alternatívájaként. A kezdeményezés célja, hogy helyreállítsa a demokráciát és a nemzeti szuverenitást mint az európai együttműködés alapjait, és életképes utat kínáljon egy erősebb Európa felé.
DOI: 10.69960/nagyujrarendezodes.2025